Akademia Regatowa - Żegluj Lepiej !

Aktualności

Akademia Regatowa - Żegluj Lepiej !

Powoli zapominając o zimie, zostawiając w tyle zamarznięte akweny i odkładając na półkę bojery, narty i ciepłe rękawiczki - czas najwyższy zająć się tym co pogodniejsze, tym co bardziej słoneczne. Zalew Rybnicki już niedługo wypełni się pasjonatami żeglarstwa co będzie świetną okazją do podszlifowania swoich zdolności dla osób zaczynających przygodę ze ściganiem regatowym. Organizatorzy Polish Match Tour mają przyjemność zaprosić wszystkich na Szkolenia z cyklu Regatowej Akademii MPT zaczynające się już 16 marca.

W ten właśnie marcowy weekend w Rybniku – 16-17.03, ruszy Szkolenie Basic Racing dla początkujących żeglarzy. Pod okiem Maćka Cylupy (arbiter oraz sędzia meczowy, utytułowany zawodnik, organizator Polish Match Tour) oraz Szymona Jabłkowskiego (doświadczony sternik meczowy i flotowy) uczestnicy zdobędą wiedzę z zakresu przepisów regatowych, ich zastosowania i podstawowych zasad taktycznego rozgrywania regat. Ponadto, przewidziana jest nauka trymu sprzętu na brzegu, szkolenie z zakresu samego prowadzenia jachtu na wodzie, szybkiego żeglowania oraz sprawnego wykonywania zwrotów – nieodzownych składników wiedzy każdej żeglarskiej załogi. Jeśli już mowa o załodze, warto wspomnieć o tajnikach skutecznej współpracy i komunikacji w drużynie, które będą mieli okazję zgłębić uczestnicy szkolenia. Ostatnim elementem będzie wprowadzenie do podstaw z zakresu strategii i taktyki regatowej – zarówno w trakcie wykładów jak i zajęć praktycznych.

Zajęcia na wodzie odbywać będą się na jachtach Skippi 650 pod bacznym okiem trenerów, mających na uwadze zdolności oraz potrzeby indywidualne każdej z załóg. Jachty te sprawdzają się zarówno w warunkach regatowych jak i turystycznych czy szkoleniowych, począwszy od dni słabo wiatrowych a kończąc na stabilnej żegludze również w silnym i porywistym wietrze.

Kontynuacją cyklu będzie intensywne, 3-dniowe szkolenie meczowe, odpowiednie zarówno dla początkujących zawodników, a również tych z podstawowym i średnim doświadczeniem. Clinic Match Racing odbędzie się w Rybniku w dniach 5-7 kwietnia i będzie przewidywało:

- zajęcia z zakresu podstawowych przepisów, z naciskiem na różnice w ściganiu flotowym i w formule match racing,

- pre-start i start – plan, taktyka, strategia tej jakże ważnej części wyścigu,

- wyścig – kontrola, pilnowanie przeciwnika oraz nauka uciekania z gorszych sytuacji, a także specyfika ataku i obrony na kursach pełnych i na wiatr,

- zastosowanie w praktyce przepisów regatowych.

Ostatni punkt programu szkoleniowego to Advanced Racing, organizowany z myślą o załogach przygotowujących się do startu w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej. Doświadczeni zawodnicy będą mogli przez weekend podszkolić się w zakresie szybkiego i skutecznego rozgrywania regat. Oprócz szlifowania znajomości przepisów, ich zastosowania, techniki prowadzenia jachtu i szybkości manewrów, na części pierwsze rozłożone zostaną wszystkie istotne etapy wyścigu. Taktyka i praktyka rozgrywki przedstartowej oraz samych startów, kalkulacja ryzyka, pilnowanie przeciwników i podejmowanie kluczowych strategicznych decyzji, a także przejmowanie prowadzenia i obrona pozycji w poszczególnych częściach żeglarskiego pojedynku. Data i miejsce niebawem, ale na pewno na jachtach 4 osobowych używanych w Ekstrklasie !

 

Podsumowanie Świnoujście Match Race
Podsumowanie Świnoujście Match Race

Ostra walka na rzece w Świnoujściu!

czytaj więcej
Swinoujscie Match Race Zawodnicy - HRM Racing
Swinoujscie Match Race Zawodnicy - HRM Racing
czytaj więcej
Swinoujscie Match Race Zawodnicy - Szymik Racing
Swinoujscie Match Race Zawodnicy - Szymik Racing
czytaj więcej
Swinoujscie Match Race Zawodnicy - HARTWIG Match Team
Swinoujscie Match Race Zawodnicy - HARTWIG Match Team
czytaj więcej