Polska wygrywa 3 - 0 z Niemcami

Aktualności

Polska wygrywa 3 - 0 z Niemcami

W pierwszym historycznym meczu na wodzie Polska reprezentacja pokonała niemiecką 3-0. Regaty rozegrano na Odrze przy Marinie North East, a ścigano się w trzech dyscyplinach żeglarskich flotowej, zespołowej i meczowej.

W piątek trójbój regatowy rozpoczęto wyścigami flotowymi. 3 załogi z Polski i 3 z Niemiec rywalizowały na krótkiej trasie ustawionej wzdłuż brzegów Wyspy Grodzkiej i Wałóch Chrobrego. Po 3 piątkowych wyścigach na czele znajdowała się załoga Patryka Zbroi przed Jensem Hartwigiem i Szymon Jabłkowskim. W sobotę rano rozegrano kolejne 3 wyścigi i mimo starań załóg niemieckich, dobra współpraca miedzy polskimi żeglarzami zapewniła Patrykowi Zbroi pierwsze miejsce w tej dyscyplinie i pierwszy duży punkt dla Polski.

Kolejna dyscyplina do regaty zespołowe, czyli wyścigi 2 jachty na 2 jachty. Kapitanowie drużyn przed startem rywalizacji musieli podać składy na wszystkie planowane 7 wyścigów. Tu walka była bardziej wyrównana, po 2 wyścigach był remis a po kolejnych trzech Polska prowadziła tylko jednym punktem. W decydującym wyścigu załogi Jabłkowskiego i Jączkowskiego doskonale popłynęły taktycznie i zapewniły Polsce wygrana 4-2 w tej dyscyplinie i wzbogaciło konto Polaków o drugi duży punkt.

Mimo pewnego już zwycięstwa Polski, rozegrano planowaną ostatnią dyscyplinę czyli regaty meczowe (jeden na jeden) dodatkowo o Puchar Prezydenta Szczecina.

Swoje mecze pewnie wygrali  Zbroja, Hartwig i dwukrotnie Jabłkowski a w piątym Jączkowski po zaciętej walce pokonał Ulricha Martensa i przypieczętował pewne zwycięstwo Polski w całym Meczu na Odrze 3-0.

„Spodobała nam się to nowa, nigdzie wcześniej nie pływana formuła ścigania. To bardzo widowiskowe i dynamiczne dla publiczności a dla zawodników wymagająca doskonałej taktyki i zgrania pomiędzy zespołami. Cieszę się że udało nam się wygrać i mam nadzieję, że uda się takie regaty wprowadzić na stałe do kalendarza imprez” – podsumował kapitan Polaków Patryk Zbroja

„Dziękujemy za zaproszenie, to świetna inicjatywa i fantastyczna rywalizacja, tu na Odrze w centrum miasta. Na pewno przyjedziemy tu ponownie ale w silniejszym składzie, bo macie bardzo mocne załogi, doświadczone w regatach meczowych a nasza reprezentacja składała się poza moja załoga z żeglarzy z dużych jachtów morskich, a w tych warunkach to spora różnica. Czekamy na rewanż !” – zapowiedział kapitan Niemców Jens Hartwig.

Podczas regat dla kibiców zorganizowane były koncerty muzyki szantowej, bluesowej i rozrywkowej, komentarz na żywo oraz rejsy jachtem Urtica z Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.

Wyniki Regat:

Wyścigi flotowe:                  Polska 1 – Niemcy 0

Wyścigi zespołowe:            Polska 4 -  Niemcy 2

Wyścigi meczowe:              Polska 4 – Niemcy 1

Wynik Meczu:                      Polska 3 – Niemcy 0

Organizatorem wydarzenia było Centrum Żeglarskie w Szczecinie oraz MT Partners (organizator regat Polish Match Tour) i North East Marina Szczecin.

Mecz Polska - Niemcy można było zorganizować dzięki projektowi „Baza turystyki żeglarskiej – Port Jachtowy Szczecin i ZeRUM Ueckermünde – na transgranicznym szlaku wodnym”. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca Transgraniczna” Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013.

Śląski Festiwal JachtFilm
Śląski Festiwal JachtFilm
czytaj więcej
Znamy zawodników na Spring Cup
Znamy zawodników na Spring Cup
czytaj więcej
Rusza Polska Ekstraklasa Żeglarska
Rusza Polska Ekstraklasa Żeglarska
czytaj więcej
Kalendarz i zgłoszenia na 2018 już gotowe
Kalendarz i zgłoszenia na 2018 już gotowe
czytaj więcej
Sponsorzy