Swinoujscie Match Race Zawodnicy - KS Dobra Marina

Aktualności

Swinoujscie Match Race Zawodnicy - KS Dobra Marina

A teraz UWAGA UWAGA - "rankingowi" faworyci najbliższych regat! KS Dobra Marina Szczecin to:

- Maciej Gonerko - trymer

- Marek "Dziki" Prokopiak - pitman, trymer grota,

- Krzysztof Żełudziewicz - dziobowy,

- Patryk Zbroja - sternik

„Pierwszy raz będziemy płynąć w takim układzie. Za Marcina Zubrzyckiego wchodzi M. Prokopiak, który jednak nie będzie dziobowym, a pitmanem i trymerem grota. Miejsce na dziobie zajmie K. Żełudziewicz. Będzie to na pewno techniczne wyzwanie dla całej załogi.”

 

 

W Świnoujściu załoga KS Dobra Marina ścigała się już wielokrotnie - zarówno w formule meczowej, jak i w ramach PEŻ. Patryk charakteryzuje wyzwania tego miejsca w kategorii aż trzech różnych akwenów:

- w centrum miasta przy promach Bielik - bardzo zmienny wiatr, potrafi być porywisty,

- na rzece Świnie przy Marinie - również zmienny wiatr, również porywisty z dodatkowym elementem silnego prądu,

- akwen morski, przy wyjściu z portu - spora fala, czasem martwa lub niezgodna z kierunkiem wiatru, elementy prądu wychodzącego.

 

 

„Nasz cel to tradycyjnie dobra zabawa i półfinał… Potem zobaczymy. W Świnoujściu jeszcze nie udało nam się wejść do ścisłego finału (2 x 3 miejsce i wcześnie 2 x 5 miejsce).”

Największe sukcesy tej załogi to Mistrzostwo Polski Grade 2 w roku 2018, wygrana w 2016 w Herman Cup w Kijowie, również ranga grade 2, a także aż 3 złote medale Szczecin Match Race grade 2 z rzędu (2017/2018/2019)!

 

Jak Patryk ocenia stawkę w tych regatach? Przypomnijmy, że według rankingu, plasuje się najwyżej!

„Pomimo stosunkowo niskiego rankingu niektórych załóg stawka jest bardzo silna i wyrównana, trzeba zachować koncentrację w każdym wyścigu.”

 

„Nasze mocne strony to dobre opływanie na jachtach Tom28, niezła znajomość akwenu, duże doświadczenie meczowe i zgranie załogi. Słabych prawie nie mamy :) tak naprawdę, z perspektywy czasu zauważamy, że dłużej (w stosunku do młodszych i bardziej opływanych załóg) zajmuje nam przystosowanie się do nowych, specyficznych dla nas jednostek (np. Bavaria 40 Match, J70, Blue25) i nowych akwenów (np. Langenargen, Tallinn).”

 

Tarnacki Mistrzem Polski! Mesnil wygrywa regaty!
Tarnacki Mistrzem Polski! Mesnil wygrywa regaty!
czytaj więcej
Meczowe Mistrzostwa Polski 2019
Meczowe Mistrzostwa Polski 2019

Kto będzie meczowym Mistrzem Polski ?

W najbliższy weekend w Szczecinie rozegrane zostaną XII Otwarte Mistrzostwa Polski w Match Racingu. To najważniejsza impreza sezonu dla Polskich zawodników meczowych. Na starcie zobaczymy 12 zespołów z Polski, Danii, Francji, Estonii, Holandii i Szwajcarii. Tytułu bronić będzie załoga Patryka Zbroi ze Szczecina.

Już po raz 12-ty w historii rozegraną zostaną regaty wyłaniające najlepszego sternika i załogę w Polsce w regatach match racingowych. Do tej pory najwięcej tytułów zdobył Przemysław Tarnacki wygrywając krajowy czempionat 6 krotnie, ostatni raz w sezonie 2014. Dwoma tytułami pochwalić się mogą Rafał Sawicki (2009 i 2017) oraz Marek Stańczyk (2007 i 2015). Zeszłoroczne regaty wygrała szczecińska załoga Patryka Zbroi, po raz pierwszy w swojej historii świętując złoty medal i tytuł Mistrz Polski.

Zbroja również w tym roku jest w ścisłym gronie faworytów do złota. Zajmuje obecnie najwyższe z Polaków 7 miejsce rankingu Pucharu Świata, a w Szczecinie na swoich domowych wodach nie przegrał od 2 sezonów wygrywając dodatkowo ostatnie 2 edycje Szczecin Match Race. Z pozostałych Polaków na pewno walczyć o odzyskanie tytułu będą Sawicki i Tarnacki, również znający akwen i jachty TOM28 na których zostaną rozegrane regaty. Zawsze groźnym jest doświadczony Szymon Szymik, Wicemistrz Polski z 2017 roku, ale w tym sezonie pływający w mniejszej ilości regat i jego forma jest niewiadomą. Na pewno w dobrej formie są młode załogi HRM Racing czyl Igora Tarasiuk (4 miejsce Młodzieżowych Mistrzostw Świata, 3 miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy) oraz Krzysztof Małecki (wygrana w 1 Polskiej Lidze Żeglarskiej), które brak doświadczenia meczowego z tak mocną stawką na pewno będą rekompensować zgraniem i mocnym „opływaniem” po intensywnym sezonie.

Stawkę uzupełnia 6 bardzo mocnych załóg z zagranicy w tym aż cztery z czołowej 20 rankingu. Na starcie zobaczymy m.in. Maxime Mesnila z Francji (sternik nr 5 w Pucharze Świata), Jelmera Van Beeka z Holandii  (poz. 12), Mati Seppa z Estonii (poz. 9). Ciekawostką jest start młodego Jeppe Borcha (18) z Danii w składzie którego dodatkowo zobaczymy bardzo doświadczonych i utytułowanych zawodników m.in. Joachima Aschenbrennera i Feliksa Jacobsena. Wszystko wskazuje na to, że będzie to swoisty sprawdzian dla krajowych załóg w starciu z mocnymi przeciwnikami z Europy, z których każdy może pokusić się o wygranie regat.

Lista startowa Open Polish Match Race Championship 2019, Szczecin, 20-22.09

 1. Maxime Mesnil – Francja (5 poz. w Rankingu Pucharu Świata)
 2. Patryk Zbroja – KS Dobra Marina (7)
 3. Mati Sepp – Estonia (9)
 4. Jelmer Van Beek – Holandia (12)
 5. Jeppe Borch – Dania (18)
 6. Szymon Szymik (37)
 7. Emil Kjaer – Dania (39)
 8. Lorenz Muller – Szwajcaria (52)
 9. Rafał Sawicki (71)
 10. Igor Tarasiuk (87)
 11. Przemysław Tarnacki (155)
 12. Krzysztof Małecki (278)

Regaty odbędą się w jeziorze Dąbie Małe od piątku do niedzieli. Wyścigi zaczynają się codziennie od godz. 10.00. Zakończenie regat planowane jest ok godz. 16 w niedzielę. Bazą regat jest Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie.

Z regat prowadzona będzie transmisja video wraz z komentarzem na żywo oraz wywiady z zawodnikami i analizy wyścigów, wszystko dostępne na profilu facebook www.facebook.com/polishmatchtour.

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour i MT Partners.

Partnerami regat są Miasto Szczecin, Sail – Żeglarski  Szczecin, Pomorze Zachodnie, North East Marina Szczecin, Marina Trzebież, Musto – Kees International oraz GoPro, AVA Marine, Harken, Teknos - Oliva, Bryt Sails i wodoaktywni.com.

Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl oraz na facebook i instagram.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2019 cykl składa się z 7 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

czytaj więcej
Podsumowanie Świnoujście Match Race
Podsumowanie Świnoujście Match Race

Ostra walka na rzece w Świnoujściu!

czytaj więcej
Swinoujscie Match Race Zawodnicy - HRM Racing
Swinoujscie Match Race Zawodnicy - HRM Racing
czytaj więcej
Sponsorzy