Szczecin Match Race po 1 dniu

Aktualności

Szczecin Match Race po 1 dniu

Mecze na wodzie


Cisza, spokój, żagle, woda i przede wszystkim sporo emocji - to znakomita mieszanka, która towarzyszy trwającym regatom Szczecin Match Race z cyklu Polish Match Tour odbywającym się na Jeziorze Dąbie w ramach Pucharu Świata. Po pierwszym dniu wyścigów po zaciętej walce ze Zbroją prowadzi fińska załoga Olli-Pekka Lumijarvi.

Sezon regat meczowych w Polsce w pełni. Czwarta tegoroczna odsłona regat z cyklu Polish Match Tour (PMT) przyciągnęła do Szczecina żeglarzy z Finlandii, Szwecji, Portugalii, Polski, a także Nowej Zelandii, razem 9 załóg.
- Lubimy przyjeżdżać do Polski, regaty są organizowane na bardzo wysokim poziomie, jest mocna konkurencja. Polska jest dobrym krajem do startów. Poza tym jest tu bardzo miła, przyjazna atmosfera. No i Szczecin jest bardzo ładnym miastem, jesteśmy tu już po raz kolejny – mówi Kim Kling ze Szwecji.
 

fot. Robert Hajduk - ShutterSail.com

Trwający właśnie sezon to ważny jubileusz dla organizatorów. Polish Match Tour realizowany jest już 10 lat. Początki były ciężkie, a założyciele MT Partners uczyli się regat meczowych od najlepszych startując jako zawodnicy na świecie.

Mieliśmy wrażenie, że żeglarstwo sportowe poza tym olimpijskim wspieranym przez Polski Związek Żeglarski nie rozwija się efektywnie w naszym kraju i chcieliśmy coś z tym zrobić. Współorganizowaliśmy regaty na jachtach Delphia24. Chwilę później zakupiliśmy własne łódki – Skippi, teraz pływamy na jachtach TOM28, tworząc jedno z ważniejszych wydarzeń meczowych, być może nie tylko w Europie, ale i na świecie – mówi Tomasz Szymański z MT Partners, organizator regat.

Od samego początku z cyklem związany jest Patryk Zbroja, który wielokrotnie zwyciężał w regatach Polish Match Tour.

- To także taki nasz jubileusz pływania w match racingu, bo wtedy,10 lat temu też zaczynaliśmy. Pierwsza impreza była bardzo ciekawa, bo do końca nie wiedzieliśmy w ilu i na jakich łódkach pływamy, bo ich po prostu nie znaliśmy. Przyjechaliśmy w 4 osoby, a można było pływać w 3. Pierwszy wyścig pamiętam do tej pory, sędzia przypłynął do nas, myślałem, że chce zapytać czy jesteśmy gotowi, a on wlepił nam 2 kary, m.in. dlatego, że nie rozpoczęliśmy procedury startowej, która trwała – wspomina Zbroja z Bakista Team.

fot. Robert Hajduk - ShutterSail.com

Założeniem match racingu jest zapewnie przez organizatora jednakowych jachtów. Ma to wyeliminować tak zwany wyścig zbrojeń, czyli wyposażenie ich w najnowocześniejszy i najdroższy sprzęt. Dzięki temu regaty te są sprawdzianem umiejętności sternika i jego załogantów.

Dzisiejszy dzień należał do załogi Lumijarvi Olli-Pekka z Finlandii, w którego załodze płynie aktualny mistrz świata Phil Robertson. Tuż za nim ze stratą jednego meczu uplasował się Patryk Zbroja, a podium czwartkowych eliminacji zamyka Szymon Szymik.

Kolejne zmagania na wodzie już jutro (piątek) od godziny 10:00 na Jeziorze Dąbie w Szczecinie.

Podsumowanie dnia (miejsce, nazwisko, imię)

1. Lumijarvi Olli-Pekka FIN 
2. Zbroja Patryk POL 
3. Szymik Szymon POL
4. Kling Kim SWE
5. Jabłkowski Szymon POL
6. Sawicki Rafał POL
7. Leite Afonso POR
8. Austin Frazer Toby NZL
9. Harasimowicz Piotr POL

Wyniki poszczególnych meczy:

Round Robin

F1M1: Lumijarvi - Jabłkowski 1-0
F1M2: Sawicki - Kling 0-1
F1M3: Szymik - Leite 1-0
F2M1: Kling - Zbroja 0-1
F2M2: Lumijarvi - Szymik 1-0
F2M3: Jabłkowski - Harasimowicz 1-0
F3M1: Zbroja - Sawicki 1-0
F3M2: Leite - Jabłkowski 0-1
F3M3: Kling - Austin-Fraser 0-1
F4M1: Szymik - Jabłkowski 1-0
F4M2: Austin-Fraser - Sawicki 0-1
F4M3: Harasimowicz - Lumijarvi 0-1
F5M1: Austin-Fraser - Zbroja 0-1
F5M2: Lumijarvi - Leite 1-0
F5M3: Harasimowicz - Szymik 1-0
F6M1: Jabłkowski - Austin-Fraser 1-0
F6M2: Leite - Harasimowicz 1-0
F6M3: Zbroja - Szymik 1-0
F7M1: Kling - Leite 1-0
F7M2: Harasimowicz - Zbroja 0-1
F7M3: Austin-Fraser - Lumijarvi 0-1
F8M1: Sawicki - Harasimowicz 0-1
F8M2: Zbroja - Leite 1-0
F8M3: Kling - Szymik 0-1
F9M1: Jabłkowski - Zbroja 0-1
F9M2: Lumijarvi - Kling 1-0
F9M3: Szymik - Sawicki 0-1
F10M1: Jabłkowski - Kling 0-1
F10M2: Sawicki - Lumijarvi 0-1
F10M3: Szymik - Austin-Fraser 1-0
F11M1: Harasimowicz - Kling 0-1
F11M2: Sawicki - Jabłkowski 0-1
F11M3: Leite - Austin-Fraser 1-0
F12M1: Zbroja - Lumijarvi 0-1
F12M2: Austin-Fraser - Harasimowicz 1-0
F12M3: Leite - Sawicki 0-1

Regaty rozgrywane są w dwóch znakomitych lokalizacjach. Dzięki uprzejmości szczecińskiego Centrum Żeglarskiego zainteresowani mogą obserwować zmagania żeglarzy bezpośrednio z pomostów. Sobotni finał regat będzie można podziwiać z Wałów Chrobrego w samym centrum Szczecina!

START
piątek godz. 10:00 do 18:00 (w zależności od wiatru)

Jezioro Dąbie przy Centrum Żeglarskim
ul. Przestrzenna 19, Szczecin Dąbie (mapa)

sobota godz. 10:00 do 16:00 (w zależności od wiatru)

Bulwar/Wały Chrobrego/Wyspa Grodzka, Szczecin​ (mapa)

fot. Robert Hajduk - ShutterSail.com

Więcej informacji oraz relację z regat na żywo można śledzić na naszych stronach​:


https://www.facebook.com/polishmatchtour

http://www.polishmatch.pl

 

Regaty w Świnoujsciu już za tydzień !
Regaty w Świnoujsciu już za tydzień !

Świnoujście Sails Festival to nowy sportowy projekt żeglarski na Pomorzu Zachodnim. Wśród nich to najważniejsze dla młodszych żeglarzy – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Match Racingu 2017. Ale nie tylko, bo do Świnoujścia przyjadą także zawodnicy z klas Finn i Delphia24.Znamy już reprezentantów naszego kraju na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Chyba każdy sportowiec marzy o tym, żeby móc reprezentować kraj w swojej dziedzinie. Taką szansę dali młodym żeglarzom twórcy Polish Match Tour organizując zgrupowanie, na którym wybrali tych, którzy popłyną z orłem na piersi.

- Ogłosiliśmy możliwość wzięcia udziału w zgrupowaniu w Świnoujściu, w trakcie którego zaplanowaliśmy przeprowadzenie treningów, szkolenia, a ostatecznie wybraliśmy reprezentantów naszego kraju. Zgłosiły się 4 załogi, z czego udało się znaleźć miejsce do startu aż dla 3 z nich – mówi Maciej Cylupa z MT Partners.

Nasz kraj reprezentować będą załogi pod sterami Macieja Sapiejki, Igora Tarasiuka oraz Kuby Midora. To potwierdza, że match racing w Polsce zdobywa większą popularność, a dzięki takim inicjatywom zaczynają się nim interesować także młodzi zawodnicy.


- Dużo nauki przez te 4 dni. Wszyscy podnieśliśmy swoje umiejętności. To nasz pierwszy kontakt z jachtami klasy TOM28 i jestem pod ogromnym wrażeniem. Trzeba przyznać, że to dużo większa łódka niż ta, na których do tej pory pływaliśmy – mówi Igor Tarasiuk – sternik jednej z załóg.


 

 

Zmagania młodych żeglarzy na wodzie obserwowali trenerzy – Maciej Cylupa oraz Szymon Jabłkowski, dzieląc się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Teraz wszystko w rękach załóg.

- Chodzimy 3 razy w tygodniu na siłownię, treningi na wodzie no i do tego sporo oglądania filmów i analizy taktycznych zachowań na wodzie – dodaje Tarasiuk.

A konkurencja jest poważna, do Świnoujścia przyjadą załogi z całej Europy, w tym utytułowany Włoch Ettore Botticini oraz Francuz Robin Follin, który startował w Młodzieżowym Pucharze Ameryki. Wśród załóg, które zgłosiły swój udział, wystartują także załogi ze Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Danii oraz Rosji, w tym aż 2 załogi w pełni kobiece.
Młodzieżowe Mistrzostwa Europy odbywać się będą w ramach nowego żeglarskiego wydarzenia - Świnoujście Sails Festiwal. Wtedy to rozegrane zostaną także Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Finn Masters oraz Puchar Polski w klasie Delphia.24, a udział weźmie łącznie ponad 120 zawodników z 7 krajów.

- Po 3 latach organizacji regat meczowych i Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, zdecydowaliśmy się na poszerzenie formuły regat i zaproszenie do Świnoujścia innych klas. To doskonałe miejsce dla żeglarzy, z ogromnym potencjałem dla żeglarzy z zachodu z uwagi na prosty dojazd, z ogromna bazą noclegowa i gastronomiczną i dużą wygodna mariną. Zorganizowaliśmy tu meczowe Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata w latach 2014 i 2015, w kolejnym roku będziemy gościć Mistrzostwa Świata w klasie Micro i jesteśmy pewni, że Świnoujście stanie się nowym modnym miejscem regat w Europie. Dzięki wsparciu miasta i sponsorów możemy ten projekt rozwijać za co już teraz dziękujemy – podsumowuje Maciej Cylupa, organizator i dyrektor regat

Regaty odbędą się w dniach 18-20 sierpnia z bazą w Porcie Jachtowym Basen Północny w Świnoujściu. Partnerami regat są Miasto Świnoujście, Pomorze Zachodnie, TT Line i D.A.D.
Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie internetowej www.polishmatch.pl oraz www.sailsfestival.pl

 

czytaj więcej
Szukamy reprezentacji na Mistrzostwa Europy
Szukamy reprezentacji na Mistrzostwa Europy
czytaj więcej
JKKP wygrywa 2 rundę Ekstraklasy
JKKP wygrywa 2 rundę Ekstraklasy
czytaj więcej
Świnoujście gotowe na 2 rundę
Świnoujście gotowe na 2 rundę
czytaj więcej