Szymik wygrywa Śląską Barbórkę 2016

Aktualności

Szymik wygrywa Śląską Barbórkę 2016

Śląskie Regaty Barbórkowe zakończone !

Załoga Szymon Szymik, Oskar Śleziona i Adam Kominek wygrali Śląskie Regaty Barbórkowe rozegrane po raz pierwszy od wielu lat na Zalewie Rybnicki,. W regatach wystartowało 8 załóg, choć chętnych do jednodniowej zabawy na wodzie było więcej.

Formuła rywalizacji była prosta i analogiczna do Ekstraklasy Żeglarskiej czy Lig Regatowych: organizator dostarczył sprzęt, a zawodnicy na nim startowali według przygotowanego schematu przesiadek. Tak więc nie trzeba było mieć swojego jachtu, aby wziąć udział w tych regatach. Używane były 4 jednakowe regatowe Skippi650, a regaty składały się z krótkich dynamicznych wyścigów sędziowanych bezpośrednio na wodzie (wzorem regat meczowych).  Taka formuła dała zawodnikom dużo rywalizacji i dobrej zabawy a wszystko okraszone było ciepłym posiłkiem i napojami na brzegu.

„Pogoda dopisała, wiatr był idealny, troszkę zabrało słońca no i czasu na drugą rundę bo dzień krótki. Rozegraliśmy 8 wyścigów, w międzyczasie zespół brzegowy częstował pyszną kwaśnicą, gołąbkami i golonkami. Były tez ciepłe napoje i drobny poczęstunek grzańcem” – informują organizatorzy regat, w których bezkonkurencyjna okazała się załoga Szymik Racing. Tuż na nimi nowa załoga Jabłkowski Team czyli Szymon Jabłkowski, Anna Weinzieher i Ania Kozińska. Podium uzupełniła załoga Enexio KSW Hutnik Dąbrowa Górnicza - profil oficjalny w składzie Dariusz Bałazy Krzysztof Brzezinka Dawid Palka.

Gościem honorowym regat był Prezydent Rybnika Pan Piotr Masłowski, który wraz z uczestnikami wypuszczając wieniec na wody Zalewu oddał hołd górnikom, którzy zginęli w wypadku w kopalni Rudna.

Wyniki Śląskich Regat Barbórkowych, 3.12.2016

1. Szymon Szymik - Szymik Racing - 4 pkt
2. Szymon Jabłkowski - Jabłkowski Team - 6 pkt
3. Dariusz Bałazy - Enexio KSW Hutnik - 9 pkt
4. Radek Jamróz - MJS & Mountainers Team - 9 pkt
5. Grzegorz Niemczyk - Mrozoodporni - 11 pkt
6. Jakub Midor - Politechnika Śląska - 12 pkt
7. Michał Pałasz - Skippi Kontra - 13 pkt
8. Katarzyna Szwankowska - Dolium Vini - wino z beczki - 16 pkt

Bazą regat był Hotel i Restauracja Stodoły w Rybniku.

Organizatorem regat było Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) i MT Partners przy współpracy KS Górnik Boguszowice. Organizatorzy zapowiadają kontynuację regat w przyszłym roku i zapraszają do innych organizowanych regat w ramach Polish Match Tour i Śląskiej Ligi Regatowej.

Więcej informacji można uzyskać u organizatora regat lub na stronie http://www.polishmatch.pl

Profil na facebooku: https://www.facebook.com/polishmatchtour

Kontakt do organizatorów: maciek@polishmatch.pl

-----------------------------------

Organizatorem regat jest firma MT Partners, która od 2007 roku zorganizowała takie imprezy jak cykl regat Pucharu Świata ‘Polish Match Tour’, Mistrzostwa Świata w Klasie Optimist, Mistrzostwa Świata Juniorów i Mistrzostwa Europy w match racingu. Od 3 lat organizuje również Ligi Regatowe w Szczecinie i w Rybniku oraz ogólnopolską Polską Ekstraklasę Żeglarską z regatami w Szczecinie, Świnoujściu, Gdyni i Sopocie.

Meczowe Mistrzostwa Polski 2019
Meczowe Mistrzostwa Polski 2019

Kto będzie meczowym Mistrzem Polski ?

W najbliższy weekend w Szczecinie rozegrane zostaną XII Otwarte Mistrzostwa Polski w Match Racingu. To najważniejsza impreza sezonu dla Polskich zawodników meczowych. Na starcie zobaczymy 12 zespołów z Polski, Danii, Francji, Estonii, Holandii i Szwajcarii. Tytułu bronić będzie załoga Patryka Zbroi ze Szczecina.

Już po raz 12-ty w historii rozegraną zostaną regaty wyłaniające najlepszego sternika i załogę w Polsce w regatach match racingowych. Do tej pory najwięcej tytułów zdobył Przemysław Tarnacki wygrywając krajowy czempionat 6 krotnie, ostatni raz w sezonie 2014. Dwoma tytułami pochwalić się mogą Rafał Sawicki (2009 i 2017) oraz Marek Stańczyk (2007 i 2015). Zeszłoroczne regaty wygrała szczecińska załoga Patryka Zbroi, po raz pierwszy w swojej historii świętując złoty medal i tytuł Mistrz Polski.

Zbroja również w tym roku jest w ścisłym gronie faworytów do złota. Zajmuje obecnie najwyższe z Polaków 7 miejsce rankingu Pucharu Świata, a w Szczecinie na swoich domowych wodach nie przegrał od 2 sezonów wygrywając dodatkowo ostatnie 2 edycje Szczecin Match Race. Z pozostałych Polaków na pewno walczyć o odzyskanie tytułu będą Sawicki i Tarnacki, również znający akwen i jachty TOM28 na których zostaną rozegrane regaty. Zawsze groźnym jest doświadczony Szymon Szymik, Wicemistrz Polski z 2017 roku, ale w tym sezonie pływający w mniejszej ilości regat i jego forma jest niewiadomą. Na pewno w dobrej formie są młode załogi HRM Racing czyl Igora Tarasiuk (4 miejsce Młodzieżowych Mistrzostw Świata, 3 miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy) oraz Krzysztof Małecki (wygrana w 1 Polskiej Lidze Żeglarskiej), które brak doświadczenia meczowego z tak mocną stawką na pewno będą rekompensować zgraniem i mocnym „opływaniem” po intensywnym sezonie.

Stawkę uzupełnia 6 bardzo mocnych załóg z zagranicy w tym aż cztery z czołowej 20 rankingu. Na starcie zobaczymy m.in. Maxime Mesnila z Francji (sternik nr 5 w Pucharze Świata), Jelmera Van Beeka z Holandii  (poz. 12), Mati Seppa z Estonii (poz. 9). Ciekawostką jest start młodego Jeppe Borcha (18) z Danii w składzie którego dodatkowo zobaczymy bardzo doświadczonych i utytułowanych zawodników m.in. Joachima Aschenbrennera i Feliksa Jacobsena. Wszystko wskazuje na to, że będzie to swoisty sprawdzian dla krajowych załóg w starciu z mocnymi przeciwnikami z Europy, z których każdy może pokusić się o wygranie regat.

Lista startowa Open Polish Match Race Championship 2019, Szczecin, 20-22.09

 1. Maxime Mesnil – Francja (5 poz. w Rankingu Pucharu Świata)
 2. Patryk Zbroja – KS Dobra Marina (7)
 3. Mati Sepp – Estonia (9)
 4. Jelmer Van Beek – Holandia (12)
 5. Jeppe Borch – Dania (18)
 6. Szymon Szymik (37)
 7. Emil Kjaer – Dania (39)
 8. Lorenz Muller – Szwajcaria (52)
 9. Rafał Sawicki (71)
 10. Igor Tarasiuk (87)
 11. Przemysław Tarnacki (155)
 12. Krzysztof Małecki (278)

Regaty odbędą się w jeziorze Dąbie Małe od piątku do niedzieli. Wyścigi zaczynają się codziennie od godz. 10.00. Zakończenie regat planowane jest ok godz. 16 w niedzielę. Bazą regat jest Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie.

Z regat prowadzona będzie transmisja video wraz z komentarzem na żywo oraz wywiady z zawodnikami i analizy wyścigów, wszystko dostępne na profilu facebook www.facebook.com/polishmatchtour.

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour i MT Partners.

Partnerami regat są Miasto Szczecin, Sail – Żeglarski  Szczecin, Pomorze Zachodnie, North East Marina Szczecin, Marina Trzebież, Musto – Kees International oraz GoPro, AVA Marine, Harken, Teknos - Oliva, Bryt Sails i wodoaktywni.com.

Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl oraz na facebook i instagram.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2019 cykl składa się z 7 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

czytaj więcej
Podsumowanie Świnoujście Match Race
Podsumowanie Świnoujście Match Race

Ostra walka na rzece w Świnoujściu!

czytaj więcej
Swinoujscie Match Race Zawodnicy - HRM Racing
Swinoujscie Match Race Zawodnicy - HRM Racing
czytaj więcej
Swinoujscie Match Race Zawodnicy - Szymik Racing
Swinoujscie Match Race Zawodnicy - Szymik Racing
czytaj więcej
Sponsorzy