Chapman wygrywa w Szczecinie!

Aktualności

Chapman wygrywa w Szczecinie!

Mieszana załoga australijsko-polska w składzie David Chapman, Łukasz Czaja, wygrała ostatnie Otwarte Mistrzostwa Polski rozegrane w Szczecinie i będące finałową runda tegorocznego World Match Racing Tour.  Najlepsza polską załogą okazała się ekipa Igora Tarasiuka z Yacht Clubu Gdańsk zajmując 4 miejsce.

Jedenaście załóg z 5 krajów zmierzyło się w walce o punkty do światowego rankingu sterników World Sailing i tytuł Mistrza Polski. Faworytami byli najwyżej rozstawieni Francuz Maxime Mesnil (nr 4 na świecie), Estończyk Mati Sepp (10) i Patryk Zbroja (11).

Runda eliminacyjna trwała przez cały piątek i większość soboty. Doskonale warunki wiatrowe i słoneczna pogoda stworzyły niemal idealne warunki do rywalizacji. Zgodnie z oczekiwaniami, prym wiedli faworyci, ale dołączyła do nich skompletowana na te regaty załoga Davida Chapmana, utytułowanego żeglarza meczowego i dwukrotnego zwycięzcy żeglarskiej Ligi Mistrzów. Po słabszym początku, do formy wrócił Przemek Tarnacki, siedmiokrotny Mistrz Polski i pnąc się w górę tabeli by w ostatnim meczu eliminacji pokonać Zbroję i awansować na 3 miejsce. Eliminacje wygrywa Mesnil i awansuje bezpośrednio do półfinału, a kolejnych 6 załóg do ćwierćfinałów które w systemie pucharowym do 3 wygranych miały wyłonić kolejnych 3 półfinalistów.

Chapman jako drugi po eliminacjach, miał prawo wyboru przeciwnika i zdecydował się na Francuza Michelier, Tarnacki wybrał młoda załogę Igora Tarasiuka, która zajęła 7 miejsce a ostatnią parę utworzyli Zbroja i Sepp.

W sobotę udało się rozpocząć ćwierćfinały ale decydujące mecze zostały zaplanowane na niedzielny poranek. Ten przywitał wszystkich dużo słabszym i zmiennym wiatrem, co w lepszej sytuacji stawiało załogi z mniejsza wagą. Załoga Chapmana jako jedna z najcięższych, musiała mocno walczyć z Francuzami, ale ostatnie 2 mecze popłynęła pewnie i wygrała 3-1. W drugim pojedynku Sepp dość pewnie pokonał broniącego tytułu Patryka Zbroją, natomiast 3 ćwierćfinał dostarczył największych emocji. Po początkowym prowadzeniu 2-1, Tarnacki przegrał kolejne 2 mecze i sensacyjnie uległ młodej załodze Tarasiuka z Gdańska 2-3.

Gdańszczanie płynąc w składzie Igor Tarasiuk, Rafał Kuszka, Kacper Olszewski i Krzysztof Małecki jako jedyna polska załoga awansowała do półfinału i tym samym jako najwyżej sklasyfikowani Polacy została Mistrzem Polski na sezon 2022

W półfinale, Mesnil wybrał Seppa a Chapman spotkał się z Tarasiukiem. Po remisie po 2 wyścigach, Mesnil prowadził w decydującym trzecim, ale utracił je tuż przed metą i przegrał z Estończykiem. W drugim półfinale, Chapman łatwo rozprawił się z Tarasiukiem 2-0.

W słabnącym wietrze, Komisji Regatowej udało się rozegrać ostatni etap regat w którym Mesnil spokojnie poradził sobie z Tarasiukiem i zdobył brązowy medal, natomiast w finale Chapman nie dał się pokonać Seppowi i zapewnił sobie wygraną, 12 lat po pierwszym triumfie w Szczecinie w regatach Polish Match Tour.

Wyniki końcowe Open Polish Championship 2022, Szczecin:

1. David Chapman - AUS – Royal Sydney Yacht Club

2. Mati Sepp - EST – Clean Energy Eesti Sailing Team

3. Maxime Mesnil - FRA - Match in Black by Normandy Elite Team

4. Igor Tarasiuk – Porta Yacht Club Gdańsk

5. Przemysław Tarnacki - Albert Riele Sailing Team

6. Patryk Zbroja - YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN

7. Damian Michelier – FRA – Rennes CV

8. Aleks Michalski - Rockstars Racing

9. Jakub Gołębiowski - HRMRacing Team

10. Szymon Jabłkowski - Onboard

11. Matias Knip - FIN - NJK Sailing Center

Regaty sędziowane były przez 6 arbitrów z Niemiec, Hiszpanii, Szwecji i Polski.

Organizatorzy regat zapewnili zawodnikom 6 jednakowych regatowych jachtów TOM28. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydują umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata.

Wywiady z zawodnikami i podsumowania wyścigów są dostępne na Facebooku Polish Match Tour  (https://www.facebook.com/PolishMatchTour) oraz na Youtubie na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS (https://www.youtube.com/c/OCSZeglarskiKanalSportowy)

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego.

Partnerami Głównymi regat są Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie i Sail Szczecin.

Partnerami regat są Centrum Żeglarskie, Hotel Moxy Szczecin, Yacht Paradise,

Harken Polska, Prestiż magazyn szczeciński, Etcetera, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, YKP Szczecin i Polski Związek Żeglarski.

Polish Match Tour to cykl regat meczowych organizowany w Polsce od 2007 przez MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

#pmt #matchracing

 

Młodzież wygrywa w Szczecinie!
Młodzież wygrywa w Szczecinie!
czytaj więcej
Rusza Szczecin Match Race 2023
Rusza Szczecin Match Race 2023
czytaj więcej
Mistrzostwa Polski 2022
Mistrzostwa Polski 2022

W najbliższy weekend w Szczecinie na wodach Jeziora Dąbie rozegrane zostaną Otwarte Mistrzostwa Polski w match racingu zaliczane do Pucharu Świata i będące częścią kultowego cyklu World Match Racing Tour.

Gwiazdorska obsada regat oraz bardzo ciekawy meczowy format gwarantują niezapomniane widowisko. Jedenaście załóg z 5 krajów zmierzy się w walce o punkty do światowego rankingu sterników World Sailing. Jednocześnie są to ostatnie regaty w sezonie w ramach World Match Racing Tour czyli Meczowych Mistrzostw Świata. Poprzednie w Polsce odbyły się w maju również w Szczecinie.

Na starcie szczecińskich regat wśród faworytów do zwycięstwa śmiało można wymienić francuską załogę pod wodzą Maxime’a Mesnila. Obecnie czwarty sternik świata już trzykrotnie wygrywał regaty Pucharu Świata w Polsce, znakomicie zna łódki TOM 28 na których rozegrane zostaną regaty Szczecin Match Race i ma za sobą bardzo udany ubiegły sezon. Druga rozstawiona estońska załoga ze sternikiem Matim Seppem postara się pokrzyżować jego plany. Jednak ten doświadczony zespół, aktualnie skalsyfikowany na 10. miejscu na świecie, nie wspomina zbyt dobrze szczecińskich akwenów. Już kilkukrotnie zjawiali się tutaj w roli faworytów, ale jeszcze nigdy nie udało im się stanąć na najwyższym stopniu podium. Ta sztuka natomiast udała się już trzykrotnie Patrykowi Zbroi i jego szczecińskiej załodze YKP Szczecin. Najwyżej sklasyfikowany na 11 miejscu w światowym rankingu Polak, aktualny Mistrz Polski świetnie czuje się na swoich wodach, znakomicie zna jachty i broni tytułu mistrzowskiego.

Kolejne załogi z listy startowej plasują się niżej w rankingu światowym, ale każda z nich może zagrozić faworytom. Młody Francuz Damian Michelier od kilku sezonów notuje stabilny wzrost w rankingu, wygrał mocno obsadzone regaty Grade 2 we włoskim Ledro i obecnie znajduje się na 72 pozycji. Częstym gościem w Polsce jest też Australijczyk David Chapman, bardzo doświadczony zawodowy żeglarz, aktualny zwycięzca Sailing Champions League z wieloma sukcesami w różnych klasach jachtów, tak małych jak i dużych morskich.

Na starcie zobaczymy aż 6 polskich załóg. Przemysław Tarnacki to najbardziej utytułowany polski żeglarz meczowy, 7 krotny Mistrz Polski choć od kilku sezonów nie pływa regularnie w regatach najwyższej rangi, ma doświadczenie i umiejętności pozwalające na skuteczne stawianie warunków najlepszym na świecie praktycznie bez przygotowania. Do ścigania w meczach wraca Szymon Jabłkowski z nowym zespołem Onboard. Igor Tarasiuk to chyba najbardziej zajęty zawodnik w tej stawce, regularne starty w Polskiej Lidze Żeglarskiej i regatach meczowych w połączeniu z bogatym już doświadczeniem sprawiają, że ekipa Porta Yacht Club Gdańsk powinna liczyć się w walce o podium. Niewiadomą będzie postawa Aleksa Michalskiego z teamu Rockstars, bardzo doświadczonego w regatach flotowych jednak zaczynającego poważne starty w match racingu. Niespodzianką może być start młodej załogi HRM Racing ze sternikiem Kubą Gołębiowskim. Załoga składa się z doświadczonych zawodników klas olimpijskich, trenowana jest przez Łukasza Wosińskiego, Mistrza Polski,  znanego i utytułowanego żeglarza w wielu klasach.

Organizatorzy regat zapewniają zawodnikom 6 jednakowych regatowych jachtów TOM28. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata.

Podczas trzech dni wyścigów na Jeziorze Dąbie w Centrum Żeglarskim kibice zobaczą rundę każdy z każdym, a następnie ćwierćfinały, półfinały i finały. Start regat w piątek o godz 10.00, zakończenie w niedzielę o 16.00

Runda eliminacyjna polega na serii wyścigów każdy z każdym czyli każdy załoga popłynie w 10 wyścigach. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów awansują do rundy finałowej. Planowanych jest rozegranie ok 60 krótkich wyścigów/meczów eliminacyjnych 1 na 1 a po nich finały dla najlepszych 4 załóg. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 4 sędziów i 2 arbitrów sędziujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary zwrotu w przypadku przekroczenia przepisów.

Wywiady z zawodnikami i podsumowania wyścigów będą dostępne na Facebooku Polish Match Tour  (https://www.facebook.com/PolishMatchTour) oraz na Youtubie na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS (https://www.youtube.com/c/OCSZeglarskiKanalSportowy)

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego.

Partnerami Głównymi regat są Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie i Sail Szczecin.

Partnerami regat są Centrum Żeglarskie, Hotel Moxy Szczecin, Yacht Paradise,

Harken Polska, Prestiż magazyn szczeciński, Etcetera, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, YKP Szczecin i Polski Związek Żeglarski.

Polish Match Tour to cykl regat meczowych organizowany w Polsce od 2007 przez MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

#plz #ligazeglarska #ocs

czytaj więcej
Francuski problem w Szczecinie
Francuski problem w Szczecinie
czytaj więcej
Sponsorzy
Partnerzy