Monnin wygrywa Szczecin Match Race

Aktualności

Monnin wygrywa Szczecin Match Race

Lider rankingu Pucharu Świata Eric Monnin ze Szwajcarii wraz ze swoją załoga Capvis Swiss Match Team nie zawiódł i wygrał inauguracyjne regaty Polish Match Tour w Szczecinie. W finale pokonał Maxime Mesnila z Francji a podium uzupełnił Australijczyk David Champan.

Regaty żeglarskie Szczecin Match Race od 2008 roku są jedną z najważniejszych i najmocniej obsadzonych imprez Pucharu Świata w sezonie. Tegoroczna edycja, poza bardzo mocną stawką zawodników była pierwszą inauguracyjną rundą najbardziej prestiżowej serii meczowej na świecie World Match Racing Tour.

Na starcie zobaczyliśmy 12 zaproszonych ekip z 7 krajów i 4 kontynentów m.in. z USA, Brazylii, Australii, Danii, Estonii oraz 4 załogi z Polski.

Przez 3 dni regat na jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim w Szczecinie rozegrano ponad 80 wyścigów meczowych, podzielonych na rundę eliminacyjną, ćwierćfinały, półfinały i finał.

Od początku najlepiej radziła sobie rozstawiona z nr 1 załoga Monnina, która z 11 wyścigów eliminacyjnych wygrała aż 10. Doskonale radziły sobie kolejne wysoko notowane w rankingu załogi Jeppe Borcha z Danii (nr 11 na świecie), Maxime Mesnila (nr 4 na świecie) i Chrisa Poola z USA (12 na świecie). Słabiej regaty zaczął najwyżej notowany na 8 miejscu w rankingu Polak, Patryk Zbroja z YKP Szczecin który przegrał dwa pierwsze wyścigi. Jednak później mocno skoncentrowany wygrał 5 wyścigów i po 2 dniach zapewnił sobie awans do rundy ćwierćfinałowej.

Ta sztuka nie udała się niestety żadnemu z 3 pozostałych Polaków, którzy nie byli w stanie wygrywać wyścigów z tak mocną stawką zawodników. Choć w wielu pojedynkach walka była bardzo wyrównana, to jednak na linii mety Polakom brakowało chyba doświadczenia i trochę szczęścia, aby pokusić się o wygrana z wyżej notowanymi zagranicznymi sternikami.

W końcówce eliminacji dobrze popłynęły załogi Chapmana (Australia) oraz Mati Seppa z Estonii (nr 7 na świecie) awansując w efekcie do ćwierćfinałów, gdzie spotkały się pary Mesnil  - Sepp, Chapman – Poole i Borch – Zbroja.

W pierwszym pojedynku Mesnil pewnie pokonał 2-0 Estończyka, w drugim po bardzo zaciętej walce wygrał 2-1 Chapman, a w trzecim sensacyjnie wygrał Zbroja, pokonując 2-0 faworyzowanych Duńczyków, którzy mieli prawo wyboru przeciwnika w tym meczu i ten wybór nie okazał się dla nich szczęśliwy.

W półfinale jednak Monnin okazał się zbyt mocny dla Polaków pewnie wygrywając 2-0, natomiast w drugim meczu po kolejnych zaciętych pojedynkach obfitujących  w zmiany prowadzenia i kary nakładane przez arbitrów, wygrał 2-1 Mesnil.

Mecz o 3 miejsce to pewna wygrana Chapmana nad Zbroją 2-0.

W finale spotkali się dwaj najwyżej rozstawieni zawodnicy i zapowiadał się emocjonujący spektakl. W pierwszym wyścigu lepiej wystartował Mesnil, ale tuz przed pierwszą boją skutecznie zaatakował Monnin wychodząc na prowadzenie. Na dolnym znaku minimalny błąd popełnia Francuz i dostaje karę, mimo tego jednak wychodzi po chwili na prowadzenie i prowadzi prawie do linii mety. Jednak przed metą miał zbyt małą przewagę aby wykonać karny zwrot i nie udaje mu się utrzymać Szwajcara za sobą przegrywając ten wyścig.

Drugi wyścig ma podobny przebieg, tym razem jednak Mesnil decyduje się wykonać karę na górnym znaku zamiast na mecie. Ta sztuka mu się udaje, jednak chwilę potem Monnin zmusza go do błędu, Mesnil dostaję druga karę i tym samym przegrywa ten wyścig i cały final 2-0.

Wyniki Szczecin Match Race 2021

 1. Eric Monnin – Capvis Swiss Sailing Team - Szwajcaria
 2. Maxime Mesnil – Match in Blacj by Normandy Elite Team - Francja
 3. David Chapman - Royal Yacht Club of Tasmania - Australia
 4. Patryk Zbroja - YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN
 5. Jeppe Rørholm Borch - Team Borch Matchrace - Dania
 6. Chris Poole - Riptide Racing - USA
 7. Mati Sepp - EESTI MATCH RACE LIIT  -Estonia
 8. Emil Kjaer - Blue Match Team - Dania
 9. Igor Tarasiuk - HRMRacing Team
 10. Piotr Harasimowicz - HRMRacing Team
 11. Bernardo Low-beer – Xaxalaka Team  -Brazylia
 12. Szymon Jabłkowski - Jablkowski Sailing Team

Z regat prowadzona bęła transmisja video wraz z komentarzem na żywo oraz wywiady z zawodnikami i analizy wyścigów, wszystko dostępne na Facebooku Polish Match Tour oraz na Youtubie na kanale OCS

Partnerami Głównymi regat są Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie, Siblo Polska i Sail Szczecin

Partnerami regat są Centrum Żeglarskie, Harken Polska, Ava Marine, Prestiż magazyn szczeciński, Etcetera i Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

Kontakt do organizatorów:

Maciej Cylupa
mail: maciek@polishmatch.pl
tel: 783 00 83 83

www.polishmatch.pl

Młodzież wygrywa w Szczecinie!
Młodzież wygrywa w Szczecinie!
czytaj więcej
Rusza Szczecin Match Race 2023
Rusza Szczecin Match Race 2023
czytaj więcej
Chapman wygrywa w Szczecinie!
Chapman wygrywa w Szczecinie!
czytaj więcej
Mistrzostwa Polski 2022
Mistrzostwa Polski 2022

W najbliższy weekend w Szczecinie na wodach Jeziora Dąbie rozegrane zostaną Otwarte Mistrzostwa Polski w match racingu zaliczane do Pucharu Świata i będące częścią kultowego cyklu World Match Racing Tour.

Gwiazdorska obsada regat oraz bardzo ciekawy meczowy format gwarantują niezapomniane widowisko. Jedenaście załóg z 5 krajów zmierzy się w walce o punkty do światowego rankingu sterników World Sailing. Jednocześnie są to ostatnie regaty w sezonie w ramach World Match Racing Tour czyli Meczowych Mistrzostw Świata. Poprzednie w Polsce odbyły się w maju również w Szczecinie.

Na starcie szczecińskich regat wśród faworytów do zwycięstwa śmiało można wymienić francuską załogę pod wodzą Maxime’a Mesnila. Obecnie czwarty sternik świata już trzykrotnie wygrywał regaty Pucharu Świata w Polsce, znakomicie zna łódki TOM 28 na których rozegrane zostaną regaty Szczecin Match Race i ma za sobą bardzo udany ubiegły sezon. Druga rozstawiona estońska załoga ze sternikiem Matim Seppem postara się pokrzyżować jego plany. Jednak ten doświadczony zespół, aktualnie skalsyfikowany na 10. miejscu na świecie, nie wspomina zbyt dobrze szczecińskich akwenów. Już kilkukrotnie zjawiali się tutaj w roli faworytów, ale jeszcze nigdy nie udało im się stanąć na najwyższym stopniu podium. Ta sztuka natomiast udała się już trzykrotnie Patrykowi Zbroi i jego szczecińskiej załodze YKP Szczecin. Najwyżej sklasyfikowany na 11 miejscu w światowym rankingu Polak, aktualny Mistrz Polski świetnie czuje się na swoich wodach, znakomicie zna jachty i broni tytułu mistrzowskiego.

Kolejne załogi z listy startowej plasują się niżej w rankingu światowym, ale każda z nich może zagrozić faworytom. Młody Francuz Damian Michelier od kilku sezonów notuje stabilny wzrost w rankingu, wygrał mocno obsadzone regaty Grade 2 we włoskim Ledro i obecnie znajduje się na 72 pozycji. Częstym gościem w Polsce jest też Australijczyk David Chapman, bardzo doświadczony zawodowy żeglarz, aktualny zwycięzca Sailing Champions League z wieloma sukcesami w różnych klasach jachtów, tak małych jak i dużych morskich.

Na starcie zobaczymy aż 6 polskich załóg. Przemysław Tarnacki to najbardziej utytułowany polski żeglarz meczowy, 7 krotny Mistrz Polski choć od kilku sezonów nie pływa regularnie w regatach najwyższej rangi, ma doświadczenie i umiejętności pozwalające na skuteczne stawianie warunków najlepszym na świecie praktycznie bez przygotowania. Do ścigania w meczach wraca Szymon Jabłkowski z nowym zespołem Onboard. Igor Tarasiuk to chyba najbardziej zajęty zawodnik w tej stawce, regularne starty w Polskiej Lidze Żeglarskiej i regatach meczowych w połączeniu z bogatym już doświadczeniem sprawiają, że ekipa Porta Yacht Club Gdańsk powinna liczyć się w walce o podium. Niewiadomą będzie postawa Aleksa Michalskiego z teamu Rockstars, bardzo doświadczonego w regatach flotowych jednak zaczynającego poważne starty w match racingu. Niespodzianką może być start młodej załogi HRM Racing ze sternikiem Kubą Gołębiowskim. Załoga składa się z doświadczonych zawodników klas olimpijskich, trenowana jest przez Łukasza Wosińskiego, Mistrza Polski,  znanego i utytułowanego żeglarza w wielu klasach.

Organizatorzy regat zapewniają zawodnikom 6 jednakowych regatowych jachtów TOM28. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata.

Podczas trzech dni wyścigów na Jeziorze Dąbie w Centrum Żeglarskim kibice zobaczą rundę każdy z każdym, a następnie ćwierćfinały, półfinały i finały. Start regat w piątek o godz 10.00, zakończenie w niedzielę o 16.00

Runda eliminacyjna polega na serii wyścigów każdy z każdym czyli każdy załoga popłynie w 10 wyścigach. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów awansują do rundy finałowej. Planowanych jest rozegranie ok 60 krótkich wyścigów/meczów eliminacyjnych 1 na 1 a po nich finały dla najlepszych 4 załóg. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 4 sędziów i 2 arbitrów sędziujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary zwrotu w przypadku przekroczenia przepisów.

Wywiady z zawodnikami i podsumowania wyścigów będą dostępne na Facebooku Polish Match Tour  (https://www.facebook.com/PolishMatchTour) oraz na Youtubie na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS (https://www.youtube.com/c/OCSZeglarskiKanalSportowy)

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego.

Partnerami Głównymi regat są Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie i Sail Szczecin.

Partnerami regat są Centrum Żeglarskie, Hotel Moxy Szczecin, Yacht Paradise,

Harken Polska, Prestiż magazyn szczeciński, Etcetera, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, YKP Szczecin i Polski Związek Żeglarski.

Polish Match Tour to cykl regat meczowych organizowany w Polsce od 2007 przez MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

#plz #ligazeglarska #ocs

czytaj więcej
Sponsorzy
Partnerzy