Zbroja Mistrzem Polski

Aktualności

Zbroja Mistrzem Polski

Załoga reprezentująca YKP Szczecin zdobyła tytuł meczowego Mistrza Polski po dramatycznej walce, kontuzjach i zmianach w załodze. W finale Otwartych Międzynarodowych Mistrzostw Polski ulegli duńskiej załodze Jeppe Borcha, która wygrała całe regaty zaliczane do rankingu Pucharu Świata.

Mistrzostwa Polski to od lat impreza o bardzo mocnym składzie i dwóch obliczach. Zapraszane załogi z zagranicy walczą z krajowymi jak w normalnych regatach o punkty rankingu sterników World Sailing. Jednocześnie polskie załogi rozstrzygają tytuł krajowego czempiona na dany sezon. W zeszłym roku tytuł zdobyła załoga HRM Racing Łukasza Wosińskiego i tu broniła tytułu. W półfinale jednak uległa szczecińskiej załodze 3-0 i tytuł po 3 latach wrócił do Patryka Zbroi i jego załogi, klasyfikowanej w rankingu światowym na 9 miejscu.

W tych regatach, w składzie zwycięzców pojawiło się aż 6 zawodników. W oryginalnym składzie Patryk żeglował z Maciejem Gonerko, Marcinem Zubrzyckim i Krzysztofem Żełudziewiczem. Po pierwszym dniu zajmowali 4 miejsce w tabeli, drugi dzień zaczęli od wygranej, ale potem pechowy upadek Żełudziewicza i kontuzja ręki wymusiła zmianę na pozycji trymera grota. Na pokład wskoczył Łukasz Czaja, który popłynął w trzech wygranych wyścigach w eliminacjach, ale na półfinały musiał opuścić pokład z powodu przekroczenia limitu wagi całej załogi. Awaryjnie do składu dołączył tym razem Tymon Sadowski i w tym składzie pokonali Wosińskiego w półfinałach 3-0, a następnie przegrali 2-0 w finale z Borchem (nr 11 na Świecie)

W drugim pófinale Borch po zaciętej walce pokonał siedmiokrotnego Mistrza Polski Przemysława Tarnackiego 3-1.

Wcześniej w eliminacjach, doskonale radził sobie Wosiński, który dopiero w ostatnim wyścigu ze Zbroją stracił fotel lidera. Dobrze, ale z błędami pływali Tarnacki i Borch. Nieźle zadebiutował po 8 latach Maciek Cylupa, wygrywając wyścigi z Borchem, Zbroją i Attilim z Włoch, ale nie wystarczyło to do awansu do półfinałów. Rocco Attili był faworyzowany w tych regatach, po 4 miejscu na sierpniowych Mistrzostwach Europy, sklasyfikowany na 28 miejscu w rankingu światowym był wymieniany do grona półfinalistów. Jednak te regaty nie poszły po jego myśli i zakończył start na 6 miejscu w klasyfikacji końcowej. Warto wspomnieć o nowej załodze w stawce czyli Rebel Sailing Team prowadzonej przez Bartosza Rominickiego. Nie wygrali wprawdzie żadnego wyścigu, ale w opinii przeciwników absolutnie nie wystąpili tu w roli „chłopców do bicia” pokazując spory potencjał i niezłe umiejętności mimo skromnego stażu w meczach.

Wyniki regat Open Polish 2021, Szczecin:

1. Borch Match Team – Jeppe Borch (DEN)

2. YKP Szczecin PZYRT – Patryk Zbroja (POL)

3. Albert Riele Sailing Team – Przemysław Tarnacki (POL)

4. HRM Racing Team – Łukasz Wosiński (POL)

5. PMT Team – Maciej Cylupa (POL)

6. Rocco Attili (ITA)

7. Rebel Sailing Team – Bartosz Rominiecki (POL)

Regaty rozegrano w Szczecinie na jeziorze Dąbie z bazą w Centrum Żeglarskim. Zawody sędziowała 4 osobowa komisja sędziowska i 6 arbitrów z Niemiec, Holandii, Szwajcarii i Polski. Regaty rozegrano w ramach cyklu Polish Match Tour.

Kolejne regaty odbędą się w Szczecinie 16 i 17 października.

Partnerami Głównymi regat są Siblo Polska, Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie, i Sail Szczecin

Partnerami regat są Centrum Żeglarskie, Harken Polska, Ava Marine, Prestiż magazyn szczeciński, Etcetera i Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

Francuski problem w Szczecinie
Francuski problem w Szczecinie
czytaj więcej
Puchar Świata powraca do Szczecina!
Puchar Świata powraca do Szczecina!
czytaj więcej
Academy Cup 2022
Academy Cup 2022
czytaj więcej
Oświadczenie organizatorów Polish Match Tour
Oświadczenie organizatorów Polish Match Tour
 
czytaj więcej
Sponsorzy
Partnerzy