PL EN

POLISH MATCH TOUR. WORLD CUP SAILING EVENTS.

HRM Youth Team wins in Szczecin!

News

HRM Youth Team wins in Szczecin!

 Młodzieżowa załoga HRM Racing Team w składzie Jakub Gołębiowski, Marcelina Korszon, Gustaw Miciński i Filip Miłoszewski niespodziewanie wygrywa klasyczne regaty Pucharu Świata, Szczecin Match Race w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach udział wzięło 10 załóg z 6 krajów 

 Szczecin Match Race to rozgrywane nieprzerwanie od 16 lat klasyczne już regaty meczowe zaliczane do rankingu Pucharu Świata i do punktacji  World Match Racing Tour czyli Meczowych Mistrzostw Świata.  

 Początek regat należał do również młodej załogi z Francji pod wodzą 26 sternika światowego rankingu Thimotee Rossi. W rundzie eliminacyjnej, po 45 rozegranych wyścigach znajdowali się na czele tylko z 1 porażką. Niespodziewanie tuż za nimi uplasowała się najbardziej doświadczona załoga Przemysława Tarnackiego, jednak debiutująca na nowych jachtach RS21. Kolejne miejsca zajęły załogi Szymona Jabłkowskiego, który po nerwowym początku złapał doskonały rytm i pewnie wygrał 6 wyścigów wyprzedzając Patryka Zbroję, najwyżej klasyfikowanego sternika w tych regatach (nr 19 rankingu światowego). Kolejne 3 miejsca padły łupem Gołębiowskiego, który po bardzo złych początku i przegranych pierwszych meczach, zdołał odwrócić losy rywalizacji. Tuż za nim ostatnie 2 miejsca premiowane awansem do ćwierćfinałów zdobyli Patrick Croghan z Wielkiej Brytanii i Jelmer van Beek z Holandii 

 W pierwszym ćwierćfinale Jabłkowski pokonał niespodziewanie gładko 3-0 doświadczonego meczowo van Beeka, jednak warto wspomnieć, że od 2 lat cała ekipa Dutch Wave żegluje wyłącznie na oceanicznym Volvo Open 65 i startuje w regatach The Ocean Race. W drugim pojedynku Tarnacki uporał się z młodą brytyjską załogą Croghana mimo przegranego pierwszego wyścigu. Ale największą niespodziankę sprawiła załoga Gołębiowskiego, pokonując 3-0 faworyta regat Patryka Zbroję. Jednak zmiana jachtu i mniejsza waga ekipy juniorskiej w słabo i średnio wiatrowych warunkach dała im spore szanse, które doskonale wykorzystali. 

 Półfinał to pojedynek Thimotee Rossiego z rozpędzonym Gołębiowskim, który po 4 zaciętych pojedynkach pokonuje wyżej rozstawionego Francuza i sprawia kolejną niespodziankę! W drugim meczu Jabłkowski potrzebował aż 5 wyścigów aby ostatecznie pokonać Tarnackiego. Oba półfinały były bardzo zacięte i emocjonujące a o wynikach decydowały pojedyncze zagrania i błędy. 

 W meczu o 3 miejsce, Rossi pokonał Tarnackiego 2-0, natomiast w finale, Jabłkowski nie dał rady piekielnie szybkim i zmotywowanym sukcesami juniorom z HRM Racing ulegając im 1-3. Zwycięska załoga otrzymała Puchar Przechodni Szczecin Match Race na co dzień eksponowany w Yacht Klub Polski Szczecin oraz zakosztowała po raz pierwszy szampańskiej kąpieli dzięki Winnicy Turnau. 

 Zwycięstwo juniorskiej załogi i obecność aż 4 młodych załóg z czołówce regat, to niewątpliwie oznaka nadchodzącej zmiany pokoleniowej w match racingu. Na pewno na wyrównanie szans miała też wpływ zmiana jachtów z klasycznych ciężkich TOM28 na lekkie i mniejsze RS21. 

Organizatorzy regat zapewniają zawodnikom 6 jednakowych regatowych jachtów RS21. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata.  

Wywiady z zawodnikami i podsumowania wyścigów są dostępne na Facebooku Polish Match Tour  (https://www.facebook.com/PolishMatchTour 

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego.  

Partnerami Głównymi regat są Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie i projekt Sail Szczecin 

Partnerami regat są Centrum Żeglarskie, Winnica Turnau, Hotel Moxy Szczecin, Harken Polska, Prestiż magazyn szczeciński, Etcetera, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, YKP Szczecin i Polski Związek Żeglarski. 

 

Polish Match Tour to cykl regat meczowych organizowany w Polsce od 2007 przez MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin. 

 

#pmt #matchracing #wmrt #rs21 

 

 

Rusza Szczecin Match Race 2023
Rusza Szczecin Match Race 2023
read more
Chapman wins in Szczecin!
Chapman wins in Szczecin!
read more
Open Polish Championship 2022
Open Polish Championship 2022

W najbliższy weekend w Szczecinie na wodach Jeziora Dąbie rozegrane zostaną Otwarte Mistrzostwa Polski w match racingu zaliczane do Pucharu Świata i będące częścią kultowego cyklu World Match Racing Tour.

Gwiazdorska obsada regat oraz bardzo ciekawy meczowy format gwarantują niezapomniane widowisko. Jedenaście załóg z 5 krajów zmierzy się w walce o punkty do światowego rankingu sterników World Sailing. Jednocześnie są to ostatnie regaty w sezonie w ramach World Match Racing Tour czyli Meczowych Mistrzostw Świata. Poprzednie w Polsce odbyły się w maju również w Szczecinie.

Na starcie szczecińskich regat wśród faworytów do zwycięstwa śmiało można wymienić francuską załogę pod wodzą Maxime’a Mesnila. Obecnie czwarty sternik świata już trzykrotnie wygrywał regaty Pucharu Świata w Polsce, znakomicie zna łódki TOM 28 na których rozegrane zostaną regaty Szczecin Match Race i ma za sobą bardzo udany ubiegły sezon. Druga rozstawiona estońska załoga ze sternikiem Matim Seppem postara się pokrzyżować jego plany. Jednak ten doświadczony zespół, aktualnie skalsyfikowany na 10. miejscu na świecie, nie wspomina zbyt dobrze szczecińskich akwenów. Już kilkukrotnie zjawiali się tutaj w roli faworytów, ale jeszcze nigdy nie udało im się stanąć na najwyższym stopniu podium. Ta sztuka natomiast udała się już trzykrotnie Patrykowi Zbroi i jego szczecińskiej załodze YKP Szczecin. Najwyżej sklasyfikowany na 11 miejscu w światowym rankingu Polak, aktualny Mistrz Polski świetnie czuje się na swoich wodach, znakomicie zna jachty i broni tytułu mistrzowskiego.

Kolejne załogi z listy startowej plasują się niżej w rankingu światowym, ale każda z nich może zagrozić faworytom. Młody Francuz Damian Michelier od kilku sezonów notuje stabilny wzrost w rankingu, wygrał mocno obsadzone regaty Grade 2 we włoskim Ledro i obecnie znajduje się na 72 pozycji. Częstym gościem w Polsce jest też Australijczyk David Chapman, bardzo doświadczony zawodowy żeglarz, aktualny zwycięzca Sailing Champions League z wieloma sukcesami w różnych klasach jachtów, tak małych jak i dużych morskich.

Na starcie zobaczymy aż 6 polskich załóg. Przemysław Tarnacki to najbardziej utytułowany polski żeglarz meczowy, 7 krotny Mistrz Polski choć od kilku sezonów nie pływa regularnie w regatach najwyższej rangi, ma doświadczenie i umiejętności pozwalające na skuteczne stawianie warunków najlepszym na świecie praktycznie bez przygotowania. Do ścigania w meczach wraca Szymon Jabłkowski z nowym zespołem Onboard. Igor Tarasiuk to chyba najbardziej zajęty zawodnik w tej stawce, regularne starty w Polskiej Lidze Żeglarskiej i regatach meczowych w połączeniu z bogatym już doświadczeniem sprawiają, że ekipa Porta Yacht Club Gdańsk powinna liczyć się w walce o podium. Niewiadomą będzie postawa Aleksa Michalskiego z teamu Rockstars, bardzo doświadczonego w regatach flotowych jednak zaczynającego poważne starty w match racingu. Niespodzianką może być start młodej załogi HRM Racing ze sternikiem Kubą Gołębiowskim. Załoga składa się z doświadczonych zawodników klas olimpijskich, trenowana jest przez Łukasza Wosińskiego, Mistrza Polski,  znanego i utytułowanego żeglarza w wielu klasach.

Organizatorzy regat zapewniają zawodnikom 6 jednakowych regatowych jachtów TOM28. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata.

Podczas trzech dni wyścigów na Jeziorze Dąbie w Centrum Żeglarskim kibice zobaczą rundę każdy z każdym, a następnie ćwierćfinały, półfinały i finały. Start regat w piątek o godz 10.00, zakończenie w niedzielę o 16.00

Runda eliminacyjna polega na serii wyścigów każdy z każdym czyli każdy załoga popłynie w 10 wyścigach. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów awansują do rundy finałowej. Planowanych jest rozegranie ok 60 krótkich wyścigów/meczów eliminacyjnych 1 na 1 a po nich finały dla najlepszych 4 załóg. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 4 sędziów i 2 arbitrów sędziujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary zwrotu w przypadku przekroczenia przepisów.

Wywiady z zawodnikami i podsumowania wyścigów będą dostępne na Facebooku Polish Match Tour  (https://www.facebook.com/PolishMatchTour) oraz na Youtubie na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS (https://www.youtube.com/c/OCSZeglarskiKanalSportowy)

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego.

Partnerami Głównymi regat są Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie i Sail Szczecin.

Partnerami regat są Centrum Żeglarskie, Hotel Moxy Szczecin, Yacht Paradise,

Harken Polska, Prestiż magazyn szczeciński, Etcetera, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, YKP Szczecin i Polski Związek Żeglarski.

Polish Match Tour to cykl regat meczowych organizowany w Polsce od 2007 przez MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

#plz #ligazeglarska #ocs

read more
French teams dominated in Szczecin
French teams dominated in Szczecin
read more
Sponsorzy
Partnerzy